Q1 of Everything vol.III: IRAN - Travel Talks with Mikuláš Blatný

Kde

Pomezí klub & galerie, Kounicova 7, Brno

Kdy

27. 10. 2022 19.30 - 23.00

"Iran, a country that stands on the foundations of the Persian Empire and one of the few countries to resist colonialism. This week we explore spice markets, hectic cities and arid deserts. The lecture will also focus on current ongoing protests with Arghavan Baghernia, who just came back from her native country.

"We invite you to the third of Mikuláš Blatný's travel talks connected to his exhibition. This week also joined by our own Arghavan, as they'll be discussing Iran

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Írán, země, která stojí na základech Perské říše a jedna z mála zemí, které odolávají kolonialismu. Tento týden prozkoumáme trhy s kořením, hektická města a vyprahlé pouště. Přednáška se zaměří i na aktuální probíhající protesty s Arghavan Baghernia, která se před dvěma dnama, vratila z rodné země.

"Zveme vás na třetí z cestopisných povídání Mikuláše Blatného spojeného s jeho výstavou. Tento týden se také připojili naši vlastní Arghavan, protože budou diskutovat o Íránu.